Waris Dirie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Waris Dirie
Waris Dirie
Data i miejsce urodzenia 1965
 Somalia
Zawód modelka, pisarka, aktorka, ambasador ONZ
Miejsce zamieszkania  Austria, Wiedeń
Tytuł kawaler Legii Honorowej
Dzieci Aleeke i Leon
Obsada i ekipa filmu Desert Flower na 66 Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Od lewej: Benjamin Herrmann, Liya Kebede, Soraya Omar-Scego, Sherry Horman, Waris Dirie, Peter Herrmann

Waris Dirie (som. Waris Diiriye, ar. واريس ديري) (ur. ok. 1965 roku w Somalii) – modelka i pisarka. W latach 1997–2003 ambasadorka ONZ.

Pochodzi z muzułmańskiej rodziny, z plemienia nomadów. Jej imię oznacza "pustynny kwiat". Jej siostra i dwie kuzynki zmarły wskutek tradycyjnego obrzezania. Uciekła z domu z powodu nakazu małżeństwa z sześćdziesięciojednoletnim mężczyzną. Przebywała u rodziny w Mogadiszu, a następnie w domu wuja w Londynie jako służąca. Tam odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody Terence'a Donovana. Dzięki niemu w roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli.

Po tym wydarzeniu kariera Waris jako modelki nabrała tempa. Wzięła udział w dziesiątkach kampanii reklamowych, m.in. Chanel, Revlon, Levi's czy L'Oréal. Była gwiazdą wybiegów Mediolanu, Londynu, Nowego Jorku i Paryża. Jej zdjęcia zdobiły okładki najważniejszych magazynów mody: Elle, Vogue czy Glamour.

W 1987 zagrała epizod w filmie W obliczu śmierci o przygodach agenta 007.

W roku 1997 udzieliła przełomowego wywiadu do Marie Claire, w którym opowiedziała o tym jak została obrzezana w wieku 5 lat[1][2]. W tym samym roku Waris Dirie została ambasadorem ONZ i rozpoczęła walkę o zniesienie rytuału obrzezywania kobiet w krajach trzeciego świata.

Waris Dirie opublikowała opartą na wspomnieniach książkę "Kwiat Pustyni", w której opisuje niezwykłą historię swojego życia. Książka okazała się sukcesem wydawniczym i doczekała się wydań na całym świecie. W samej tylko Polsce sprzedano ponad 250 tysięcy egzemplarzy. Fakt ten skłonił Waris Dirie do wydania kolejnych książek o swoim życiu.

W marcu 2008 niemiecka reżyser Sherry Hormann przystąpiła do prac nad filmową adaptacją "Kwiatu Pustyni". Rolę Waris Dirie zagrała etiopska modelka Liya Kebede. Premiera filmu odbyła się jesienią 2009 roku.

Obecnie Waris Dirie posiada obywatelstwo austriackie. Mieszka w Wiedniu wraz z młodszym synem Leonem. Jej starszy syn Aleeke, którego ojcem jest amerykański muzyk jazzowy, mieszka w USA.

Spis treści

[edytuj] Dziwne zdarzenia

[edytuj] Książki

[edytuj] Filmy

[edytuj] Nagrody

Przypisy

  1. W. Dirie, Kwiat pustyni, Świat Książki, Warszawa 2010, s. 56
  2. The Waris Dirie Story (Becoming a Woman) (ang.). Reader’s Digest, czerwiec 1999. [dostęp 2010-05-02].
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Dla czytelników
Dla edytujących
Drukuj lub eksportuj
Narzędzia
W innych językach